Mapa Mince

Minaret MalwiyaČasopis Mince&Bankovky
Petr Diviš

NEJČTENĚJŠÍ

Vysokohmotnostní mince

Pro tento díl jsem vybral bankovku, která je zajímavá pro své architektonické řešení stavby věže - minaretu Malwiya s vnější spirálovou rampou. Tato věž je součástí komplexu mešity Samarra a předlohu pro toto vyobrazení na bankovce najdeme ve středním Iráku severně od Bagdádu u řeky Tigris.

Bankovka této nominální hodnoty o rozměrech 130 x 66 mm působí na oko nenásilně, zajímavě, za což může právě zvolená škála barev. Její celkový vzhled s historickými motivy a jasně danou tématikou zaměřenou na arabský svět má zcela určitě v sobě patriotický nádech.

Historie

Tato věž má úctyhodné rozměr y – na výšku má 52 metrů vysoký kužel a na šířku základny 33 metrů spolu se spirálovou rampou točenou odspodu proti směru hodinových ručiček. Vznik této Velké mešity s věží v Samaře se datuje do poloviny devátého století, kdy vládcem Samarry je abbasidský chalíf Al-Mutawakkil (vláda 847- 861). Jeho vláda je symbolizována jako obdobím staveb velkých paláců a největších mešit na islámském území. Vraťme se zpět k mešitě s věží v Samarře. Velká mešita se rozprostírala na celkové ploše 17 hektarů a samotná budova měla 38 000 metrů čtverečních. Mešita byla s minaretem propojena kamenným mostem a na jeho výstavbu bylo použito pískovce. Na dlouhou dobu 400 let si Velká mešita přivlastnila přízvisko NEJVĚTŠÍ na světě, dokud ji roku 1278 nezničila a nepobořila mongolská invazní armáda pod velením svého vládce chána Hulagu. Z celého velkého komplexu zbyly pouze ruiny a jediné, co bylo ušetřeno zničení jsou vnější stěny mešity a vysoký, impozantní minaret Malwiya. Pro svou výšku této věže bylo zcela prakticky využíváno ke svolávání k modlitbám, které bylo slyšitelné údolím řeky Tigris na velké vzdálenosti.

Současnost

V roce 2005 věž hojně využívali američtí vojáci jako pozorovatelnu. Z tohoto důvodu se věž stala terčem pro povstalce a horní část věže odpálili, ačkoliv toto místo již před měsícem američtí vojáci opustili. Pravděpodobně k tomuto odpálení došlo z důvodu obav z dalšího možného využití americkými silami v budoucnu. Tento výbuch rozmetal cihly a hlínu na vinutou rampu minaretu a do blízkého okolí. Aby současný špatný stav věže – tak říkajíc – nepadal pouze na hlavy povstalců, tak iráčtí památkoví úředníci vyjádřili obavy, že američtí vojáci taktéž způsobili významné škody na historických památkách v Samaře, včetně obvodových stěn mešity.


www.mince-bankovky.cz • Šéfredaktor: Jakub Tureček • Periodicita: dvouměsíčník • Místo vydání: Praha • Evidenční číslo: MK ČR E 17777 • ISSN: 1214-6757