Zlato Mince

KRUGERRAND



Časopis Mince&Bankovky
Michal Mikulenka.

NEJČTENĚJŠÍ

Vysokohmotnostní mince

KRUGERRAND
Jihoafrická zlatá mince.

Investiční zlato je díky své schopnosti uchovávat vysokou hodnotu v malém objemu oblíbené prakticky po celém světě. Vedle poněkud uniformních slitků je dodáváno také ve formě ražených mincí. Přehled, který mapuje nejslavnější investiční mince, zahájíme návštěvou Jihoafrické republiky.

KRUGERRAND

Snad v žádné jiné části světa nesehrálo zlato tak významnou úlohu, jako v jižní Africe. Více než třetina veškerého vytěženého žlutého kovu na celé zemi totiž pochází z relativně malé oblasti Witwatersrand Basin, která je zároveň nejhustěji osídlenou části dnešní Jihoafrické republiky. Není proto divu, že první moderní a světově nejrozšířenější zlatou investiční mincí se stal právě jihoafrický Krugerrand. Razí se od roku 1967 a jméno mince dostala podle proslulého politika a pozdějšího prezidenta búrské provincie Transvaal Paula Krugera (1825-1904). Druhá část názvu napovídá, že se jedná o jihoafrickou měnu rand, jejíž jméno je zase odvozeno od již zmiňovaného bohatého zdroje zlata (ale i diamantů) v hornatém území Witwaters rand. Objevení naleziště v roce 1886 bylo předzvěstí krvavých válek mezi potomky holandských přistěhovalců Búrů a britskou koloniální mocí. Krugerrandy se na první pohled od většiny zlatých investičních mincí odlišují načervenalým zabarvením. To je dáno přídavkem mědi, která tvoří více než osm procent obsahu. Zajímavostí je, že v letech 1986 až 1994 platilo embargo na dovoz krugerrandů do Spojených států amerických i do zemí evropského společenství. Vlády tím chtěly protestovat proti tehdejší kruté vládě jihoafrického apartheidu, který byl definitivně zrušen nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu. Mince se dodává v běžném i sběratelském provedení, které se označuje také jako proof. Na lícní straně je zobrazen portrét Paula Krugera z profilu, který opisuje afrikánský text SUID – AFRIKA a jeho anglická podoba SOUTH AFRICA. Na rubu je vyražena antilopa skákavá (antidorcas marsupialis), jako typický zástupce jihoafrické fauny. Nad ní je umístěn název mince KRUGERRAND, opis v dolní části informuje, opět v afrikánštině i angličtině, o skutečném obsahu zlata. První jednouncový krugerrand vyrazila mincovna South African Mint Company přesně 3. července 1967. Mincovna a zároveň rafinerie, která se nachází nedaleko Pretorie, byla založena už v roce 1919. Zlaté mince začala razit o čtyři roky později. Krugerrandy jsou dnes k dostání ve velikostech 1/10, 1/4, 1/2 a 1 Oz (trojská unce, 31,1 g). Až do roku 1980 byly však raženy pouze ve velikosti 1 Oz. V Jihoafrické republice jsou tyto investiční mince uznány jako oficiální platidlo. I přesto, že nemají vyraženou nominální hodnotu. Ta je však u jiných investičních mincí stejně pouze symbolická.

www.mince-bankovky.cz • Šéfredaktor: Jakub Tureček • Periodicita: dvouměsíčník • Místo vydání: Praha • Evidenční číslo: MK ČR E 17777 • ISSN: 1214-6757